Przekąski

Ciepłe, chrupiące przekąski Nie każdy lubi czosnek, ale grzanki ciepłe i chrupiące chyba każdy jest w stanie zjeść ze smakiem. Na imprezę najlepsze są grzanki czosnkowe, cebulowe, paprykowe, chrzanowe. Wybierz co ci najbardziej pasuje. Mogą być dodatkiem do potrawy, albo jedynie przekąską. Chleb tostowy pokrój na kawałki, wąskie paski, ale nie za cienkie. Następnie na rozgrzanej patelni smaż je z każdej strony, nie za długo, by ich nie spalić. Po usmażeniu trzyj grzanki czosnkiem, pocieraj aż nabiorą smaku czosnku. Gdy ostygną są pyszną, czosnkową przystawką, oczywiście dla tych, co lubią czosnkowe przekąski i przystawki. Można je jeść z sałatkami lub jako chrupki. Kształt grzanek nie musi być taki jak w przepisie, możesz smażyć całe lub pokrojone zamiast w paski , pokrój na małe kwadraty. Czosnek zawsze jest dobrą przyprawą na przekąskę, a grzanki smacznym chrupiącym przysmakiem, idealnym na imprezę. Pamiętaj , że tylko świeży czosnek w ząbku da taki smak, nie posypuj czosnkiem z torebki, efekt będzie inny. Przyjaciele:

Jogurt i kefir

Kategoria:Mleczne. Tagi: , , , , , , ,

23Obecnie na rynku jest mnóstwo firm, które specjalizują się w produkcji jogurtów. Jest to jeden z najprostszych pochodnych mleka i stosunkowo tani w produkcji. Pierwsze wzmianki o jogurtach pojawiły się na terenach dzisiejszego Kaukazu. Stamtąd rozprzestrzenił się na kraje europejskie i Bliski Wschód. Są różne typy jogurtów. Najważniejsze z nich to: jogurt naturalny, jogurt słodzony i jogurt owocowy. Podstawowa definicja tego produktu opiera się na założeniu, iż jest to mleko uprzednio pasteryzowane, które po dodaniu kultur startowych (bakterie, które prowadzą proces fermentacji) uzyskuje charakterystyczną konsystencję, smak, zapach i pH, które maksymalnie może osiągnąć 4,6. Są różne rodzaje jogurtów naturalnych wyprodukowanych, opierając w mniejszym lub większym stopniu, na recepturach poszczególnych krajów. Ich najważniejszą różnicą jest wykorzystanie różnych kultur bakterii. I tak: jogurt bułgarski oraz grecki posiada specyficzny aromat, który zawdzięcza bakteriom z grupy L. Bulgaricus. Nie wszystko, co jest zdrowe, musi być smaczne Jest specyficznym produktem, spotykanym tylko na wschodzie Europy. W Hiszpanii czy Francji z reguły się nie spotyka typowego kefiru. Często za to można kupić produkty „kefiropodobne”, które z właściwym artykułem niewiele mają wspólnego. Początki kefiru mają miejsce na Kaukazie. Obecnie największym producentem i konsumentem kefiru jest Rosja. Ten produkt to nic innego jak przefermentowane mleko uprzednio spasteryzowane i zaszczepione odpowiednimi kulturami bakterii. Występują znaczące różnice pomiędzy kefirem, a jogurtem. Najważniejsza jest w ilości szczepów bakteryjnych. W jogurcie stosuje się w zasadzie tylko cztery najważniejsze szczepy, natomiast w kefirze mamy do czynienia z siedmioma grupami. W związku z tym pojawiają się różnice w walorach organoleptycznych. Kefir jest bardziej kwaśny i ma ostrzejszy aromat. Zawiera stosunkowo dużo dwutlenku węgla. Jest to związane z typem fermentacji – bakterie użyte do wyrobu tego produktu prowadzą fermentacje alkoholową, produkując duże ilości dwutlenku węgla.


Przyzwyczajenia śniadaniowe

Kategoria:Śniadanie. Tagi: , , , , , ,

3Śniadanie do łóżka. Kiedy mamy wolny dzień i chcemy zrobić drugiej osobie przyjemność wystarczy wstać przed nią jakieś pół godzinki przygotować śniadanie do łóżka. Nawet jeśli zbudzimy tą osobę, to gwarantujemy, że kiedy zobaczy co dla niej przygotowaliśmy wielki uśmiech szczęścia pojawi się na jej twarzy i raczej nie powinien zniknąć do końca dnia. Jeśli chodzi o śniadanie do łóżka to może to być wszystko. W tym wypadku nie jest ważne co się je, ważniejszą jednak rolę odgrywa to, jak się je. Czyli, że w łóżku, nie trzeba wstawać, można cieszyć się ciepłem kołdry i nie myśleć o tym że dzisiejszy dzień będzie ciężki trzeb jeszcze tyle rzeczy załatwić. Cieszymy się z tego co jest i myślimy o tym co jest teraz. Do takiego śniadania do łóżka warto podać jest jakieś owoce, doda to egzotyki, do tego bardzo aromatyczną kawę, której zapach później będzie na się kojarzył właśnie z tym porankiem. Oprócz tego mile widziane są wszelkiego rodzaju soki do picia. Coś słodkiego też może być, choć niekoniecznie. Tu potrzeba wyobraźni. Co kto lubi . Jak już wcześniej pisaliśmy, ludzie mają różne upodobanie co do śniadania. Chodzi tutaj nie tylko o porę jedzenia i ilość ale także ot o co jedzą na śniadanie i o to czego nigdy by nie zjedli. Są ludzie, którzy przyzwyczajeni są do lekkich śniadań. Jedzą chlebek z masełkiem i miodem czy dżemie. Wyobrażają sobie zjeść szynkę ale zjedzenie kotleta czy schabowe graniczy dla nich z cudem. Są ludzie dla których to po prostu nie pasuje na śniadanie inni zaś mogą zjeść wszystko. I nawet lubią zacząć dzień od pętka kiełbasy na gorąco. Niektórzy jedzą na śniadanie to samo każdego dnia. Mleko z płatkami czy z czymś innym. Tak są przyzwyczajeni i kanapka dla nich nie wchodzi w grę. Inni zaś nie chcą jeść na śniadanie tego co już jedli wczoraj. I tutaj się pojawia problem, gdyż ciężko jest jeść codziennie coś innego, ale jeśli się dobrze pomyśli to można. Ale jedzenie na śniadanie wczorajszego obiadu jest czymś nie wyobrażalnym dla pewnych osób. Inni zaś nie mają żadnych upodobań co do śniadań i co im się poda to, to zjedzą.


Śniadanie

Kategoria:Śniadanie. Tagi: , , , , , , ,

12Śniadanie. Mówią, że śniadanie to najważniejsza cześć dnia i zarazem najważniejszy posiłek jaki zjadamy wciągu dnia. I mają rację. Często od tego jak zaczniemy dzień, a raczej czym, zaczniemy dzień zależy nasze dalsze samopoczucie i kondycja. Wartościowe powinno być jak najbardziej pełnowartościowe. W wielu reklamach widzimy, że śniadanie jest tak ważne, że potrzeba nam dużo energii, wynika to z tego, że często nie chce nam się wstać a później mamy problemy z przebudzeniem się i chodzimy ospali. Aby tego uniknąć pomaga zjedzenie śniadania, które daje nam potrzebną energię. Jednak są ludzie, którzy całkiem tego nie przestrzegają. Jedni w ogóle nie jedzą śniadania rano, bo nie lubią, bo nie są głodni, bo coś. Inni znów ledwo wstaną idą jeść gdyż są głodni. Są jeszcze tacy, którzy najpierw muszą odczekać chociaż pół godziny aby zgłodnieć. Ludzie są naprawdę bardzo różni. Pewne osoby jedzą bardzo dużo na śniadanie, inne zaś ledwo tylko skubną i już są najedzeni, nie wolno w takich przypadkach zmuszać do jedzenia. obra alternatywa. W obecnych czasach, kiedy każdy szuka oszczędności robią to również w piekarniach. Używają takich spulchniaczy że z kg masy na chleb wychodzi kilka kilogramów chleb, a tylko że chleb jest tak miękki jak chałka i na drugi dzień nie nadaje się już do spożycia. Na szczęście mamy jeszcze inne chleby tyle że o wiele droższe. Możemy kupić chleb żytni, jest ona bardzo smaczny i mniej kaloryczny niż ten pszenny z masą spulchniaczy. Poza tym dostępne są chleby typu pumpernikiel. Zawierają one masę błonnika, przy tym można kupić słonecznikowy, który ma tych nasionek jeszcze więcej. Idealnie wpływa to na przemianę materii, którą znacznie przyspiesza. Są również chlebki typu wasa ale to już chyba dla ludzi odchudzających się, gdyż nie są one zbyt pożywne. Oprócz tego możemy wybrana śniadanie bułkę i tutaj też mamy ogromny wybór. bułki są z nasionkami, bez, są ich różne kształty smaki. Ale popularna jest również na śniadanie chałka jak i rogalik. Obie te rzeczy są naprawdę bardzo pyszną sprawą, której trzeba spróbować.


Mleko

Kategoria:Mleczne. Tagi: , , , , , ,

13Najważniejszy i najbardziej znany ze wszystkich produktów mlecznych. Pierwsza pochodna mleka zebranego od krowy. Celowo jest napisane „pochodna” , ponieważ są znaczące różnice między tymi dwoma rodzajami produktu. Mleko jest niezbędne dla naszych organizmów. Jego spożycie powinno być największe w okresie dorastania i dojrzewania. Następnie dietetycy sugerują obniżenie spożycia mleka w wieku dorosłych, by ponownie zwiększyć udział produktów mlecznych po 45 roku życia. Jest to związane z rozwojem organizmów i dostarczaniem niezbędnych substancji potrzebnych do budowy nowych tkanek w pierwszym przypadku. W wieku starszym mleko umożliwia zapobieganie osteoporozie. Ten zdrowotny efekt zawdzięczały wapniu, które występuje w łatwo przyswajalnej formie. Pozostałe związki to białko, a zwłaszcza kazeina. Łatwo ulega rozkładowi do aminokwasów w żołądku, które są wykorzystywane później do budowy organizmu. Jest tez istotne, że w tym napoju występują aminokwasy egzogenne, wszystkie osiem. Dlatego mleko jest nazywane produktem pełnowartościowym.


Kapuśniak

Kategoria:Zupy. Tagi: , , , , , ,

26Kapuśniak jest to rodzaj zupy. Kapuśniak jest bardzo zdrową zupa ponieważ jest wykonana na bzie warzyw a konkretnie jednego czyli kapusty. Kapuśniak jest zdrowy również dlatego ponieważ kapusta zawiera bardzo duże pokłady witamin i składników mineralnych. Kapuśniak jest zupą gęsta czyli nie składa się tylko z wywaru i kapusty ale posiada tez liczne składniki takie jak ziemniaki oraz mięso. Wykonanie kapuśniaku nie jest trudne ponieważ na rynku dostępne są obecnie pół produkty które znacznie ułatwiają nam pracę oraz skracają czas gotowania. Kapuśniak naturalnie można kupić już gotowy ale smakuje on wtedy zupełnie inaczej niż ten wykonany własnoręcznie. Kapuśniak z racji tego ze jest bardzo zdrowa zupą jest zalecany nawet w diecie małych dzieci ponieważ na stołówkach bardzo często jest on właśnie podawany. Do kapuśniaku dodatkiem są ziemianki ale naturalnie można jeszcze dodawać chleb lub inne pieczywa. Zupę taka można przechowywać nawet przez kilka dni ponieważ nie psuje się ona szybko i w ciąż zachowuje wartości odżywcze. Podawanie jest to sposób serwowania. Podawanie zupy może mieć różny charakter ponieważ wszystko zależy tutaj od tego gdzie jest podawana zupa .Jeśli jest to lokal to naturalnie styl podania będzie różnił się do tego domowego. W lokalu zupa podawana jest na dwóch talerzach czyli płaskim i głębokim zazwyczaj nie posiada żadnych dodatków jeśli jest już to chleb i musi znajdować się na oddzielnym talerzu. Zupę tą jednak można również serwować w miseczce ponieważ nie ma to większego znaczenia. Zupa jednak musi być zawsze gorąca ponieważ to świadczy o jej świeżości. Zupa kapuśniak należy do grona tych zup jakie można przechowywać dłużej jednak nie należy z tym przesadzać ponieważ zła temperatura niszczy nasza zupę. Jak wcześniej wspomniałam w zupie tej znajdują się liczne składniki w czasie nalewania warto jest zadbać o to aby wszystkie one znalazły się w zupie czyli aby była w niej kapusta, mięso i ziemniaki. Sam wierzch talerza można udekorować za pomocą przypraw takich jak na przykład liście laurowe.